20.04.2020r.

Nowe rozwiązania przewidziane w Tarczy Antykryzysowej 2.0

Najważniejsze informacje o zmianach w Tarczy Antykryzysowej zostały opublikowane na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Link do strony poniżej:

Nisko oprocentowane pożyczki do 5 tys. zł.

Zwiększono dostępność nisko oprocentowanych pożyczek do 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców. Będą mogli otrzymać je również przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników. Aby skorzystać z umorzenia pożyczki, mikrofirma będzie musiała prowadzić działalność przez 3 miesiące od dnia udzielenia pożyczki.

Proponujemy również Państwu, śledzenie informacji na stronie Związku Rzemiosła Polskiego : https://zrp.pl/pracownicy-mlodociani-wylaczeni-z-liczby-ubezpieczonych/

20.04.2020r.

Pracownicy młodociani wyłączeni z liczby ubezpieczonych

17 kwietnia 2020 r. Prezydent podpisał ustawę o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. W Tarczy Antykryzysowej 2.0 uwzględniono postulat Związku Rzemiosła Polskiego. Przy zwolnieniu z opłacania składek za okres marzec, kwiecień i maj 2020 r., do liczby ubezpieczonych nie będzie się wliczać pracowników młodocianych!

Zwolnienie ze składek rozszerzono na firmy zatrudniające od 10 do 49 osób i o płatników będących spółdzielnią socjalną.

Więcej informacji na temat nowych rozwiązań przewidzianych w Tarczy Antykryzysowej 2.0 można przeczytać TUTAJ (link)

14.04.2020r.

Informacje o pomocy jaką urzędy pracy oferują pracodawcom w ramach Tarczy antykryzysowej COVID-19.

Pakiet informacji o wsparciu dla przedsiębiorców znajdziesz na stronie Urzędu Pracy, klikając w poniższy link :

14.04.2020r.

Dofinansowanie wynagrodzeń z funduszy unijnych

10.04.2020r.

Refundacja z Funduszu Pracy wynagrodzeń młodocianych pracowników – wykaz zawodów refundowanych

10.04.2020r.

Młodociani pracownicy w rzemiośle – uzupełnienie

W ślad za przekazanymi wczoraj informacjami zawartymi w opracowaniu pt. Młodociani pracownicy w rzemiośle  – wyjątkowe rozwiązania w okresie pandemii – Związek Rzemiosła Polskiego, Zespół Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej – przekazuje informacje o kolejnych decyzjach związanych z organizacją szkolenia w rzemiośle:

W dniu dzisiejszym Pan Mateusz Morawiecki ogłosił przedłużenie ograniczeń na terytorium Polski. Część ograniczeń dotyczy okresu do 19 kwietnia, inne do 26 kwietnia lub do odwołania. W planowanym terminie nie odbędą się egzaminy ósmoklasistów, ani matury, które zostają przełożone i najwcześniej obędą się j w czerwcu. Jednak o konkretnych terminach będziemy informować co najmniej 3 tygodnie przed datą egzaminów – informował premier wraz z ministrem edukacji. Szkoły pozostają zamknięte do niedzieli 26 kwietnia. Do tego czasu – tak jak dotychczas – placówki, w tym także szkoły,  mają obowiązek prowadzić nauczanie zdalne. Tak więc automatycznie przedłuża się okres zwolnienia młodocianych pracowników zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego  od obowiązku świadczenia pracy  także  do 26.04.2020 r. – podstawa prawna:

Ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw Dz.U. 2020 poz. 568 :

„ Art. 15f.

W okresie czasowego ograniczenia lub zawieszenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty wprowadzonego na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 30b ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, z późn. zm. pracodawca zwalnia młodocianego pracownika odbywającego przygotowanie zawodowe z obowiązku świadczenia pracy.”

09.04.2020r.

Młodociani pracownicy w rzemiośle – wyjątkowe rozwiązania w czasie pandemii

Związek Rzemiosła Polskiego – Zespół Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej przygotował na potrzeby organizacji rzemiosła oraz z myślą o rzemieślnikach szkolących uczniów kolejną informację: „Młodociani pracownicy w rzemiośle – wyjątkowe rozwiązania w okresie pandemii”. W opracowaniu podnieśliśmy kwestie, które najczęściej zgłaszano w ostatnich dniach.

Czytaj więcej na:  https://bit.ly/2yNeZsh

Komunikat MEN w sprawie obowiązku zwolnienia ze świadczenia pracy młodocianych pracowników

Pracodawcy zatrudniający pracowników młodocianych mają obowiązek zwolnienia ich z konieczności świadczenia pracy.

źródło: https://www.gov.pl/web/edukacja/obowiazek-zwolnienia-ze-s

08.04.2020r.

Życzenia Wielkanocne

06.04.2020r.

ZUS dla Biznesu

Przekazujemy Państwu magazyn informacyjny – ZUS dla Biznesu–  w całości poświęcony wsparciu udzielanemu przez ZUS w ramach tarczy Antykryzysowej.

03.04.2020r.

Informacja dot. refundacji wynagrodzeń pracowników młodocianych w sytuacji koronawirusa

Poniżej przekazujemy informację otrzymaną  z |Centrum Edukacji i Pracy w Katowicach – Dział Refundacji, dotyczące refundacji wynagrodzeń pracowników młodocianych oraz postępowania w zaistniałej sytuacji.